Göteborgsnummer utger sig för att vara Svensk Företagsförening

Ett antal av våra medlemmar har blivit kontaktade av ett 031-nummer som luddigt erbjuder tjänster liknande våra.

Många anade oråd när det upplevdes som att vi (Svensk Företagsförening) kontaktade redan befintliga medlemmar för medlemskap. Ofta nämns ”Hitta Företag.se” och precis efter ett samtal från bolaget i fråga.
Vårat råd: Var extra försiktiga, be om underlag och teckna aldrig order via telefon. Vi kontaktar enbart våra medlemmar vid nyteckning/förlängning av medlemskap. 

För att försäkra er om att ni inte blir lurade vill vi att ni ber om att få erat kundnummer uppläst av säljaren. Detta kundnummer skall överensstämma med det på baksidan av din Varningslista (varje medlem i Varningslistan har ett unikt nummer).
För säkerhets skull: ta säljarens namn och ring in till oss och för verifiering.

Håll dig uppdaterad kring aktuella bedrägerier och olika slags bluffbolag 

Följ oss på

Ring Förenade Bolag